August 2018
Previous Month Next Month
Mon MondayTue TuesdayWed WednesdayThu ThursdayFri FridaySat SaturdaySun Sunday
 1
aa - Day 3
aa - Year 6 - Mt Macedon Campus
8:40 am
EXC - O'Door Ed Aquatics - Year 9/10 - SHIJE, SHIST - BCB53
8:45 am
EXC - MSO, NGV - Music Students - THIFR, FINCH, HENMA - BCB24
INC - Year 6 REACH Workshop - 6A - HHall - MULSU
10:25 am
EXC-Campus Sport Yr 8 MM Campus/Buffalo Stad - LCL's, SHIST - Organs 57 x 2
INC - Campus Sport - Fitness - Year 8 - Woodend Campus - (SHAAN)
10:30 am
INC - Year 6 REACH Workshop - 6C - HHall - TANCA
12:10 pm
INC - Year 6 REACH Workshop - 6B - HHall - CRUCA
1:20 pm
^Restaurant Lunch - MCEDA, KLUEL
1:30 pm
EXC - O'Door Ed Aquatics - Year 9/10 - WEABR, SHIST - BCB53
3:45 pm
INC - Cadet Unit Training - Karl Mainka
INC - Vis Comm Open Studio Tutorials - 28 - WELLA L2
INC - Year 12 Studio Time - A1 Mount Macedon Campus - CURJO
2
aa - Day 4
aa - Year 5 - Mt Macedon Campus
8:50 am
INC - Year 5 REACH Workshop - 5B - JHall - ELLMA, BUTSA
9:30 am
EXC - Sun Country Cup Game 4 - Castlemaine - WARPA, MORDO - BCB53
10:40 am
INC - Year 11 tMHFA - V8, V6 & V3 - MONHA, FLAJO, MCMEN, MICCH
INC - Year 5 REACH Workshop - 5A - JHall - ELLMA, TAYCH
12:10 pm
INC - Year 5 REACH Workshop - 5C - JHall - ELLMA, SINJU
6:00 pm
^Restaurant Dinner - MCEDA, KLUEL
3
aa - Day 5
9:25 am
House Brain Busters Competition Round 1 M.School - WALSH - HOH
12:00 pm
^EXC - Cadet Bivouac - BS18 - PGL Campaspe Downs - MAIKA - BCB53 & Box Trailer
12:05 pm
EXC - O'Door Ed Aquatics - Year 9/10 - WEABR - BCB24
3:30 pm
INC - Japanese Study Tour Preparation A'school - Woodend Campus - LITLE
4
9:00 am
^EXC - Cadet Bivouac - BS18 - PGL Campaspe Downs - MAIKA - BCB53
5
2:30 pm
^EXC - Cadet Bivouac - BS18 - PGL Campaspe Downs - MAIKA - BCB53 & Box Trailer
6
aa - Day 6
aa - Year 7 - Mt Macedon Campus
8:45 am
EXC - Macedon Ranges Chess Comp - Alice Miller - HENMA, TANCA - BCB24
^Yr 10 Meningococcal ACWY Immunis. - HORMI BOUDI FAZMI STAJA EMatheson - HHall
9:00 am
EXC - VET 3/4 Exam Workshop - Sacred Heart - EVASH - BCB7 and Trailer
12:05 pm
EXC - O'Door Ed Aquatics - Year 9/10 - BERST - BCB53
7
aa - Day 7
aa - Year 8 - Mt Macedon Campus
2:50 pm
House Brain Busters Competition Round 1 Snr School - WALSH - HOH
8
aa - Day 8
aa - Year 6 - Mt Macedon Campus
8:45 am
INC - Year 8 Medieval Day - MM Campus - LITLE, SHIRO
10:40 am
INC - Year 11 tMHFA - V8, V6 & V3 - PARST, PAIJU
1:20 pm
^Year 8 Medieval Restaurant Lunch - MCEDA, KLUEL
3:45 pm
INC - Cadet Unit Training - Karl Mainka
INC - Vis Comm Open Studio Tutorials - 28 - WELLA L2
INC - Year 12 Studio Time - A1 Mount Macedon Campus - CURJO
9
aa - Day 9
aa - Year 5 - Mt Macedon Campus
8:45 am
INC - Australian Mathematics Comp - Woodend Campus - MC01 - Years 6-8 - PADJU
8:50 am
EXC - Literature Elective Writing Workshop - Years 9/10 - CROKA, HENMA - BCB24
9:00 am
EXC - Yr 11 Psychology ArtVo Docklands - FRILI, SMIKE - BCB53
10:30 am
INC - Australian Mathematics Competition - HHall - Years 5, 9-12 - HANST
1:30 pm
EXC - O'Door Ed Aquatics - POUSEM2 - SHIJE, HENMA - BCB24
6:00 pm
^Restaurant Dinner - MCEDA, KLUEL
10
aa - Day 10
aa - Year 8 - Mt Macedon Campus
7:45 am
EXC - Mt Bike Orient - ELLMA WEABR HANST HENMA NDillon RFeltoe 57/24/Ute/Trailer
10:25 am
EXC - Campus Sport - Year 7 - MM Campus/Macedon Stad - LCL's - Organs 57 & BCB53
INC - Campus Sport - Fitness - Year 7 - Woodend Campus - (SHAAN)
12:05 pm
EXC - O'Door Ed Aquatics - SHIJE, SHIST - BCB53
3:30 pm
INC - Japanese Study Tour Preparation A'school - Art Room - LITLE
11
7:00 pm
^P&F Trivia Night - "The Greatest Showman" - Jackson Hall
12
13
aa - Day 1
aa - Year 7 - Mt Macedon Campus
9:00 am
EXC - Print a Car Challenge - Quantum Victoria - HORDA - BCB7
14
aa - Day 2
aa - Year 8 - Mt Macedon Campus
8:40 am
EXC - O'Door Ed Aquatics - Year 9/10 - SHIJE - BCB53
10:20 am
EXC - Campus Sport - Year 5 - Buffalo Stadium - SHAAN, HENMA - BCB24 & BCB7
11:50 am
EXC - Campus Sport - Year 6 - Buffalo Stadium - SHAAN - BCB24
15
aa - Day 3
aa - Year 6 - Mt Macedon Campus
9:00 am
EXC - O'Door Ed - Mt Biking - SHIJE, HENMA, M Leyden, P Rice - College Grounds
10:20 am
EXC-Campus Sport -Yr8 - MM Campus/Buffalo Stad - LCL's SHAAN SHIST - BCB53/BCB24
10:25 am
INC - Campus Sport - Fitness - Year 8 - Woodend Campus - (SHAAN)
1:20 pm
^Restaurant Lunch - MCEDA, KLUEL
2:00 pm
INC - Tokai Teacher Visit - (4) + Hideko. DEERU, SHIRO, HOBDO - Arrival
2:10 pm
EXC - O'Door Ed - Mt Biking - WEABR, HENMA, M Leyden, P Rice - College Grounds
3:45 pm
INC - Cadet Unit Training - Karl Mainka
INC - Vis Comm Open Studio Tutorials - 28 - WELLA L2
INC - Year 12 Studio Time - A1 Mount Macedon Campus - CURJO
7:00 pm
2018 Japan Trip Info Evening - W Campus - DEERU LITLE BROBE TANCA Delta Risk Man
16
aa - Day 4
aa - Year 5 - Mt Macedon Campus
8:30 am
INC - Tokai Teacher Visit - (4) + Hideko. DEERU, SHIRO, HOBDO
2:00 pm
INC - Year 10 Road Smart - FRILI, CROKA, SCOJE, VINKI, STRKE, HANST - 'G' Rooms
6:00 pm
^Restaurant Dinner - Guitars Night - MCEDA, KLUEL
17
aa - Day 5
8:45 am
Casual Clothes Day - M/S - "40 Hour Famine - Challenge" - Woodend Campus - SHIRO
INC - YLead Year 11 Leadership Day - JHall - HORMI, LCL's
9:00 am
EXC - French Film ACMI - Year 9 / 10 - OBRER, FLAJO, CROKA - BCB53
10:20 am
EXC - Woodend History Tour - HLOC21 - EMBBA, HENMA - BCB24
12:00 pm
INC - Landscape Photography - VAMP 23# - KEYJO
INC - VCE Music Wrkshop - 11MUS11/12MUS11 - Music Dept - EVASH THIFR B Solzanski
12:05 pm
EXC - O'Door Ed - Mt Biking - WEABR, M Leyden, P Rice - College Grounds
3:30 pm
INC - Japanese Study Tour Preparation A'school - J.Hall - LITLE
INC - Tokai Teacher Visit - (4) + Hideko. DEERU, SHIRO, HOBDO - Departure
6:00 pm
^Year 7 Social - GRUKI, HEAJA, MINLA, SHIRO, CRINY, BRESA - Woodend Campus
18
19
20
aa - Day 6
aa - Year 7 - Mt Macedon Campus
12:05 pm
EXC - ODoor Ed - Biking - WEABR HENMA, PRice +2P - Wombat BCB24 BCB7 Trailer
7:00 pm
^Lilla Parent Information Evening - HORMI - Jackson Hall
21
aa - Day 7
aa - Year 8 - Mt Macedon Campus
10:35 am
EXC - Warner vs Wild - Year 12 OPS - The Wilderness - WARPA, TBC
INC - Year 12 OPS Yoga - JHall - WARPA
INC - Year 12 Zumba - T2 - WARPA
22
aa - Day 8
aa - Year 6 - Mt Macedon Campus
8:00 am
EXC - Snow Sport Competition - MORDO
1:20 pm
^Restaurant Lunch - MCEDA, KLUEL
3:45 pm
INC - Cadet Unit Training - Karl Mainka
INC - VCE Drama Rehearsal Studio - Tyler Hall - MALKR
INC - Vis Comm Open Studio Tutorials - 28 - WELLA L2
INC - Year 12 Studio Time - A1 Mount Macedon Campus - CURJO
23
aa - Day 9
aa - Year 5 - Mt Macedon Campus
8:00 am
EXC - Snow Sport Competition - MORDO
1:25 pm
EXC - O'Door Ed Mt Biking - SHIJE MLeyden PRice +1P - BCB24 BCB7 & Trailer
INC - Cambodia Information Session - V2 - FRILI, SMIKE, STRKE
6:00 pm
^Restaurant Dinner - Pub Choir / Open Mic Night - MCEDA, KLUEL
24
aa - Day 10
aa - Year 8 - Mt Macedon Campus
10:20 am
EXC - Campus Sport - Year 7 - MM Campus/Macedon Stadium - LCL's - BCB53 & 24
10:25 am
INC - Campus Sport - Fitness - Year 7 - Woodend Campus - (SHAAN)
11:30 am
EXC - MRSC Battle of the Bands Setup - Kyneton Town Hall - EVASH - BCB7
12:05 pm
EXC - ODoor Ed Mt Biking - SHIJE, MLeyden PRice +1P - BCB24 Ute & Trailer
3:30 pm
INC - Japanese Study Tour Preparation A'school - J.Hall - LITLE
25
9:00 am
^Parent Working Bee - HUNST, DEERU, SIMBR
26
9:00 am
EXC - Matinee du Francais - 12FR11 - City - Train - FLAJO
27
aa - Day 1
aa - Year 7 - Mt Macedon Campus
8:45 am
EXC - Melb Writers Festival - CRINY, PADJU, HENMA - BCB24
12:00 pm
INC - Make A Scene Commedia - Yr 9/10 Workshop - T2 - ZEKKR, BRERO, KEYJO, CURJO
2:10 pm
INC - Make A Scene Commedia - Yr 8 & Yr 9/10 - T1 - MALKR, BRERO, KEYJO, LITLE,
2:15 pm
INC - Year 9 Fitness YOGA - PFIT22 - HHall - SHIJE
28
aa - Day 2
aa - Year 8 - Mt Macedon Campus
9:45 am
^Principal's Morning Tea & College Tour - J.Hall - SHETR - 10am start
10:25 am
EXC - Campus Sport - Year 5 - Buffalo Stadium - SHAAN - BCB24
10:40 am
INC - Elevate Ed - Ace Your Exams - Year 12 - WARPA, LCL's - Cafe
11:50 am
EXC - Campus Sport - Year 6 - Buffalo Stadium - SHAAN - BCB24
3:45 pm
INC - VCE Drama Rehearsal Studio - Tyler Hall - MALKR
29
aa - Day 3
aa - Year 6 - Mt Macedon Campus
9:00 am
EXC - O'Door Ed - Mt Biking - SHIJE, HENMA, M Leyden, P Rice - College Grounds
EXC - Sun Country Cup Grand Final - Darley FC - MORDO, WARPA, SHIST - BCB53
10:15 am
EXC-Campus Sport -Yr 8 -Mt M. Campus/Buffalo Stadium - LCL's - Organs 57 & BCB24
10:25 am
INC - Campus Sport - Fitness - Year 8 - Woodend Campus - (SHAAN)
1:20 pm
^Restaurant Lunch - MCEDA, KLUEL
1:25 pm
EXC - ODoor Ed - Biking - WEABR MLeyden PRice +1P Wombat - BCB24 BCB7 & Trailer
3:45 pm
INC - Cadet Unit Training - Karl Mainka
INC - Vis Comm Open Studio Tutorials - 28 - WELLA L2
INC - Year 12 Studio Time - A1 Mount Macedon Campus - CURJO
4:00 pm
EXC - GVBR Training - MORDO, HANST, KLUEL, MCEDA, HENMA - BCB7
6:30 pm
Cambodia/Nepal Trips Info Evening - JHall - DEERU GEHAD FRILI STRKE SMIKE Delta
30
aa - Day 4
aa - Year 5 - Mt Macedon Campus
8:45 am
EXC - Yr 5 Scienceworks - BUTSA TAYCH SMEJA SINJU ELLMA - BCB53 HD24 HD12 BCB7
10:30 am
EXC - Romeo&Juliet - Yr9 - CROKA LECRO MALKR SMIKE MONHA +2P Organs 57x2 & BCB24
12:00 pm
INC - Music Festival Setup - JHall - 11VMI11, 12VMI11 - EVASH
6:00 pm
^MusicFest 18 - JHall - EVASH
31
aa - Day 5
9:00 am
EXC - Bendigo Gold Mine - 9/10 HHIS21, HLOC21 - EMBBA, SHIST, HENMA - BCB53
11:50 am
EXC - O'Door Ed Bushwalking - Year 9/10 - WEABR, S Joyce - BCB24
3:30 pm
INC - Japanese Study Tour Preparation A'school - J.Hall - LITLE